آنچه در مورد پاخور کابینت ها باید بدانید.

از جمله جزئیاتی که در طراحی نادیده گرفته می شود ، ظاهر کابینت های کف است . توجه به پاخور کابینت های زمینی به شما آشپزخانه مجللی را که آرزو دارید ، می دهد.

پاخور کابینت چیست؟

به پایین ترین قسمت کابینت، که در تماس با کف آشپزخانه است پاخور می گویند. پاخور معمولا نسبت به عمق نهایی کابینت عقب تر نصب می شود تا هنگام استفاده توسط اشخاص، پا در آن قسمت قرار گیرد.
زمان طراحی حتما از طراح بخواهید که برای آشپزخانه پاخور در نظر بگیرد یا خیر؟ این انتخاب می تواند آشپزخانه شما را به یک آشپزخانه بدون نقص تبدیل کند.

در بعضی از کارهای مدرن و کلاسیک، برای زیبایی پاخور رو حذف می کنند. در نگاه اول آشپزخانه بدون پاخور زیباتر شده، اما اصولی نیست. چون هنگام کار جایی برای پا در نظر گرفته نشده و نمیتوان صاف و راحت کنار کابینت ایستاد. بنابراین توصیه کلی بر اینست که این قسمت حذف نشود و به همین شکل باقی بماند.
حتی در بعضی از موارد کف زمین با کابینت فاصله دارد و پاخور کلا حذف می شود. این نیز به لحاظ کاربردی، کارایی خوبی ندارد و باعث جمع شدن زباله زیر کابینت ها می شود.

کاربرد پاخور:


وجود پاخور برای اینست که وقتی کنار کابینت می ایستیم، پا در آنجا قرار گیرد، به همین خاطر به آن پاخور یا پاسنگ میگویند.
پای ما جلوتر از بدن مان قرار دارد. به همین خاطر قسمت پایینی کابینت را به صورت تو رفتگی می سازند تا بتوانیم راحت و صاف کنار کابینت بایستیم و در صورت لزوم به کابینت بچسبیم.
هنگام ظرف شستن، غذا پختن و… الزام وجود پاخور احساس خواهد شد.

اندازه استاندارد پاخور:

اندازه جهانی و متداول پاخور کابینت 7.5 در 7.5 سانتی متر هست اما در ایران مابین 10 الی 15 سانتی متر در نظر گرفته می شود.

لزوم استفاده از پاخور:

پاخور کابینت بیشتر در ایالات متحده رایج است ، چرا که آشپزخانه ها اغلب ظاهری مستقل دارند . در انگلستان ، بسیاری از مشتریان ، پاخور را برای ظاهری متناسب با یک آشپزخانه به سبک انگلیسی انتخاب می کنند ، اما این واقعا به ترجیح شخصی بستگی دارد.
این انتخاب شخصی به اندازه پای شما بستگی دارد.

پاخور باعث می شود هر کسی که قد بلندی داشته باشد یا پاهای بزرگی داشته باشد مجبور شود از پیشخوان دور شود و به طور بالقوه پشت خود را هنگام شستن ظروف به سمت ظرفشویی خم کند. ” طراح دی گیبسون ، بنیانگذار نارنجی مخملی” می گوید این جزئیات به ظاهر غیر مهم می تواند تأثیر زیادی در کاربرد آشپزخانه شما داشته باشد ، و این چیزی است که من همیشه با مشتریان در مورد آن بحث می کنم.”

همانطور که پیشخوان ها برای حفظ وضعیت بدن ، باید در ارتفاع مناسب قرار بگیرند ، پاخور مناسب همچنین به شما کمک می کند بدون اینکه خود را به جلو متمایل کنید ، نزدیک به سطح کار خود بایستید.
در آشپزخانه های کلاسیک پاخور بسیار متناسب با سبک در کابینتها است. در آشپزخانه های مدرن نیز پاخور می تواند با سبک درها همخوانی پیدا کند.

روند زندگی امروز ایجاب میکند که آشپزخانه هایی را طراحی می کنیم که ، یک فضای زندگی، پخت و پز، سرگرم کننده و آرامش بخش باشد . این بدان معناست که کابینت هایی می خواهیم که بیشترین کارایی را داشته باشد.
گیبسون توضیح می دهد: “یک آشپزخانه دارای پاخور با جزئیات دیوار و یک ظاهر طراحی شده ، تداوم ایجاد می کند.”
اگر آشپزخانه شما سفارشی است و امکان اجرای جزئیات زیاد را در کار دارید، می توانید پاخور خود را تا اندازه ای عمیق انتخاب کنید.
پاخور را همچنین می توان در جزیره آشپزخانه قرار داد. . برای زیبایی بیشتر آن را نورپردازی کرد.

نکات نهایی در مورد پاخور کابینت ها:

  • میانگین عمق پاخور، به مدت زمانی که در آشپزخانه می گذرانید و اندازه پاهای شما بستگی دارد.
  • نکته ی دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که اطمینان حاصل کنید که پاخور را به گونه ای انتخاب کنید تا در برابر خراش ها و تراشه های کار و تمیز کردن آشپزخانه شما ،مقاومت کند.

در گذشته معمولا از برای ساخت پاخورها از ام دی اف استفاده میشده است تا هماهنگ با در کابینتها باشد. اما هنگام شستشو و نظافت آشپزخانه، خیس می شد، به مرور زمان پوسیده شده و زیبایی آشپزخانه را تحت تاثیر قرار می داد. برای رفع این مشکل، امروزه از پاخورهای فلزی یا پلاستیکی استفاده می شود. این پاخور های کابینت، علاوه بر زیبایی، در برابر رطوبت مقاومند و مانع از رفتن گرد و خاک و آشغال به قسمت زیرین کابینت ها می شوند.

در صورتی که این نوشته را پسندیدید با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

Pinterest
WhatsApp
Telegram
Email
Print

آخرین نوشته ها

آخرین نمونه کارها

لیست قیمتهای طراحی

تعرفه طراحی داخلی

آشپزخانه مدرن

480,000 تومان

تعرفه طراحی داخلی

آشپزخانه کلاسیک

680,000 تومان

تعرفه طراحی داخلی

کمد و دکور مدرن

380,000 تومان

تعرفه طراحی داخلی

کمد و دکور کلاسیک

480,000 تومان

تعرفه طراحی داخلی

سایر طراحی ها

بر اساس متراژ براورد می شود.

ثبت سفارش طراحی

جهت دریافت اطلاعات بیشتر از مجموعه plannerce و ثبت سفارش طراحی دو بعدی ، سه بعدی و محاسبات سازه روی لینک زیر کلیک کنید:

ثبت سفارش

ثبت سفارش طراحی​

جهت دریافت اطلاعات بیشتر از مجموعه MDFPLAN و ثبت سفارش طراحی دو بعدی ، سه بعدی و محاسبات سازه روی لینک زیر کلیک کنید: