ابعاد استاندارد در آشپزخانه

در این نوشته سعی داریم شما را با فاصله ها و ابعاد استاندارد در آشپزخانه آشنا کنیم. رعایت این اصول که برطبق علم ارگونومیک است سبب پیشگیری از اختلال در سیستم اسکلتی بدن، آسیب های شدید عضلانی و مفصلی می شود. همچنین به تناسب و زیبایی هرچه بیشتر آشپزخانه و کابینتهای شما کمک می کند.

فاصله استاندارد بین کابینت بالا و پایین

در گذشته ۴۵ سانتی متر امروزه ۵۰ سانتی متر

فاصله استاندارد کابینت پایین با کف زمین

حدود ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر

ارتفاع استاندارد کابینت زمینی

۸۷٫۵ سانتی متر و با در نظر گرفتن سنگ یا صفحه روی کابینت به ۹۰ سانتی متر می رسد.

عمق استاندارد کابینت زمینی

۶۰ سانتی متز

ارتفاع استاندارد کابینت های بالایی

ارتفاع استاندارد کابینت های بالایی  ۳۰، ۹۰ و ۱۲۰ سانتی متر می باشد .

 کابینت های با ارتفاع کمتر در بالای یخچال و کابینت های با ارتفاع بیشتر را به عنوان ویترین استفاده می شوند.

عمق استاندارد کابینت بالایی

استاندارد عمق در کابینت های بالایی می بایست کمتر یا هم اندازه با کابینت های زمینی باشد به همین علت حداکثر عمق برای کابینت های بالایی ۶۰ سانتی متر است.

ارتفاع در ابعاد استاندارد کابینت:

برای اینکه تمامی وسایل آشپزخانه و کابینت ها با قد و میزان فعالیت فرد متناسب باشد و با کمترین فعالیت، در بهترین استایل بدنی و در کمترین زمان به وسایل مورد نیاز خود دسترسی پیدا کند، باید ارتفاع استاندارد را برای کابینتها در نظر بگیریم. در شکل زیر میتوانید ارتفاع استاندارد کابینتهای زمینی را متناسب با قد افراد مشاهده کنید.

با توجه به قد ایرانی ها می توان گفت ارتفاع استاندارد برای کابینتهای زمینی از 88 تا 91 می باشد.

ابعاد استاندارد کابینت

عمق در ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه :

عمق 60cm برای کابینت های زمینی اندازه سنتی می باشد که در حال حاضر به عمق بیشتر و ارگونومیک تکامل یافته است. عمق 65cm و 80cm.  با افزایش عمق کابینت های زمینی می توان فاصله تا کابینت های هوایی را کاهش داد، که در یک موقعیت ارگونومیک قرار گیرد.

 • شکل A : در نمونه سنتی، با عمق کابینت زمینی 60cm، ارتفاع توصیه شده تا کابینت هوایی 54cm است که برای دید کافی از میز کار لازم است. این ارتفاع برای استفاده و مشاهده محتویات کابینت دیواری مشکل ساز می شود.
 • شکلB: با افزایش عمق کابینت زمینی تا 65cm ، ارتفاع تا کابینت دیواری به 48cm کاهش می یابد و این تغییر به شما آزادی عمل بیشتری برای حرکت، استفاده از کابینت دیواری و مشاهده میز کار می دهد.
 • شکل C: کابینت زمینی با عمق 80cm ، دارای یک میزکار با وسعت دید قابل ملاحظه می باشد و ارتفاع توصیه شده کابینت دیواری از میز کار 42cm است. در این حالت محتویات کابینت دیواری به طور کامل قابل مشاهده و حتی قفسه های بالا قابل دسترسی می شود.

به تصاویر بالا دقت کنید:

 • قسمت A :در کابینت زمینی با عمق 60cm، حتی اگر کابینت دیواری عقب تر باشد باز هم فاصله تا دیوار و عمق کم باعث می شود وسعت دید نسبت به میز کار هنگام تهیه غذا محدود شود.
 • قسمت B: کابینت زمینی با عمق 80cm امکان کار در یک سطح بزرگتر را در فاصله ای امن از لبه های تیز کابینت دیواری فراهم می کند، احساس راحتی، جنب و جوش و وسعت دید مناسب نسبت به میز کار، از جمله مزایای عمق 80cm می باشد.
 • قسمت C : کابینت های دیواری سنتی معمولا در ارتفاع بیشتری نسبت به میز کار نصب می شدند که مشکل اصلی آن، عدم مشاهده محتویات کابینت در قفسه های بالایی می باشد.
 • قسمت D: با افزایش عمق به 80cm ، می توان فاصله کابینت دیواری را از میز کار، کاهش داد تا به تمامی قفسه ها دید و دسترسی داشت.
 • قسمت E: کابینت های دیواری با درو بازشوهای سنتی، مانع حرکت آزادانه افراد شده ، و احتمال برخورد سر و با در بسیار است.
 • قسمت F: در هایی که به سمت بالا باز می شوند ایده آل بوده و می توان تا زمانی که لازم است، باز بماند و اجازه می دهد بدون ترس از آسیب دیدن سر، آزادانه به فعالیت روزانه پرداخت.
 • قسمت G: آب چکان در سیستم سنتی بر روی کابینت دیواری نصب می شود. در این حالت، حرکت و بالا بردن دست برای گذاشتن ظروف کاری بسیار خسته کننده است، همچنین آب موجود در ظرف های شسته شده، محل مشخصی برای تخلیه ندارد و به درون ظرف شویی می ریزد و امکان خیس شدن لباس زیاد است.
 • قسمت H: وقتی کابینت زمینی با عمق 80cm اجرا می شود، جانمایی آبچکان در پشت سینک ظرف شویی امکان پذیر است، در این حالت ظروف را با کمترین زحمت در آبچکان قرار می دهیم، همچنین طی فعالیت تاسیساتی، آب ظروف به طور مستقیم تخلیه می شود.

در این نوشته سعی کردیم ابعاد استاندارد در آشپزخانه را مطرح کنیم . رعایت این اصول در طراحی کابینتها به کارایی بیشتر آنها کم بسزایی می کند. در نوشته اندازه های استاندارد در طراحی آشپزخانه و کابینت اصول مهم برای طراحی مناسب را بررسی می کنیم.

در صورتی که این نوشته را پسندیدید با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

Pinterest
WhatsApp
Telegram
Email
Print

آخرین نوشته ها

آخرین نمونه کارها

لیست قیمتهای طراحی

تعرفه طراحی داخلی

آشپزخانه مدرن

650,000 تومان

تعرفه طراحی داخلی

آشپزخانه کلاسیک

900,000 تومان

تعرفه طراحی داخلی

کمد و دکور مدرن

520,000 تومان

تعرفه طراحی داخلی

کمد و دکور کلاسیک

650,000 تومان

تعرفه طراحی داخلی

سایر طراحی ها

بر اساس متراژ براورد می شود.

ثبت سفارش طراحی

جهت دریافت اطلاعات بیشتر از مجموعه plannerce و ثبت سفارش طراحی دو بعدی ، سه بعدی و محاسبات سازه روی لینک زیر کلیک کنید:

ثبت سفارش

ثبت سفارش طراحی​

جهت دریافت اطلاعات بیشتر از مجموعه MDFPLAN و ثبت سفارش طراحی دو بعدی ، سه بعدی و محاسبات سازه روی لینک زیر کلیک کنید: